Okrugli stol "Marko ima pet dijagnoza. Dogovorimo se! – usklađivanje nazivlja u logopediji"

ERFCON 2017 Marko 5 F

S velikim Vas zadovoljstvom pozivamo na sudjelovanje na okruglom stolu "Marko ima pet dijagnoza. Dogovorimo se! – usklađivanje nazivlja u logopediji" koji će se održati u utorak 16. svibnja 2017. godine na Edukacijsko-rehabilitacijskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u sklopu 9. Međunarodnog znanstvenog skupa Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta ERFCON 2017.

Postojanje različitih dijagnostičkih priručnika, a time i klasifikacija poremećaja koji su se pod utjecajem brojnih čimbenika mijenjali posljednjih desetljeća, uz istodobnu primjenu internog dijagnostičkog nazivlja unutar različitih sustava i/ili institucija, dovelo je do takvog stanja u logopedskoj praksi da se ponekad za istu pojavu rabi veći broj naziva, pri čemu su neki od njih ili zastarjeli ili terminološki ne odgovaraju simpotomatologiji koju obuhvaćaju, ili se rabe naizmjenično i nesustavno.

S druge strane, ponekad se događa da jezični, govorni i komunikacijski poremećaji interferiraju između zdravstvenog i obrazovnog sustava budući da ti sustavi polaze od drugačijeg pristupa njihove konceptualizacije, ali i poimanja krajnjih potreba korisnika. Povrh toga, složena i višeslojna struktura jezika, govora i komunikacije dodatno otežavaju jasno odijeljivanje poremećaja i njihovo kategoriziranje.

Cilj okruglog stola je na temelju konsenzusa struke donijeti prijedloge jedinstvenog nazivlja u području jezičnih poremećaja djece predškolske i školske dob, afazija, komunikacijskih poremećaja, govornih netečnosti, motoričkih poremećaja te poremećaja gutanja i žvakanja.

1. Odsjek za logopediju
  2. Hrvatsko logopedsko društvo

Centar za rehabilitaciju, Dvorana PLITVICE

16. svibnja 2017. od 15:00 do 19:30 sati.

100 stručnjaci + 20 studenti

10€ + besplatno za studente

Konačni datum prijava za sudjelovanje na okruglom stolu: 10. svibnja 2017.

Prijave neće biti moguće nakon što se ispuni lista od predviđenih 120 sudionika, neovisno o konačnom datumu prijave.
Prijave za sudjelovanje na znanstveno-stručnom skupu moguće su putem online sustava Comet.

PROGRAM OKRUGLOG STOLA

Uvodno u problem nazivlja

Terminološke nedomice u području:

- jezičnih poremećaja djece predškolske i školske dobi

- komunikacijskih poremećaja

- afaziologije

Osvježenje uz kavu

Terminološke nedomice u području:

- govornih netečnosti

- motoričkih poremećaja

- poremećaja gutanja i žvakanja

Zaključne crtice